Blog

Beton towarowy i jego zalety 

parking betonowy

Nawigazja po poście

Beton towarowy to rodzaj betonu, który jest wstępnie mieszany ze wszystkimi niezbędnymi składnikami i dostarczany na plac budowy. Jest to beton prefabrykowany, w którym wszystkie niezbędne składniki są zmieszane od razu, dzięki czemu można go niemal natychmiast użyć. Zwykle jest on droższy niż inne rodzaje betonu, ponieważ nie wymaga od osoby, która go używa, przygotowania w betoniarce. Mieszanka jest precyzyjna i charakteryzuje się wysoką jakością, ponieważ jest przygotowywana przez wyspecjalizowanego dostawcę.

Beton towarowy jest powszechnie stosowany w budownictwie,w  tym głównie do wytwarzania elementów konstrukcyjnych budynków i dróg. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu stanowi bardo dobry surowiec do wykonania elementów nośnych, w tym na przykład fundamentów.

Co to jest beton towarowy?

Beton towarowy to mieszanka cementu, wody i kruszywa drobnego oraz grubego, a także domieszek uszlachetniających. Jedną z zalet tego rodzaju betonu jest to, że można go zamówić w betoniarni, a następnie przetransportować na plac budowy. Oznacza to, że proces produkcyjny może być bardziej wydajny i mniej czasochłonny dla firmy realizującej usługi budowlane. Zamiast przygotowywać beton w betoniarce na placu budowy, można zakupić gotowy, wysokiej jakości beton towarowy, który będzie dostosowany do konkretnego zastosowania. Z betoniarni dowiezie go betonowóz. Na miejscu betonowania mieszanka będzie transportowana poprzez pompę do betonu.

Zalety betonu towarowego

Wykonanie betonu w betoniarce na placu budowy wiąże się ze sporym ryzykiem uzyskania betonu o nieodpowiednich parametrach, w tym przede wszystkim wytrzymałości. Beton towarowy zamówiony w betoniarni jest wykonywany tak, aby jak najlepiej pasował do danego rodzaju projektu, w tym również do tych o skomplikowanych wymaganiach. Ma on z założenia dobre właściwości, jak wysoka wytrzymałość na duże obciążenia. Charakteryzuje się też wysoką  plastycznością. Może być wykorzystywany zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Stosowanie betonu towarowego ma też pewne pewne potencjalne wady, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze tej opcji. Jednym z głównych minusów jest oczywiście wyższa cena w porównaniu do zwykłego betonu. Inne niedogodności są związane z koniecznością transportowania mieszanki na budowę. Podczas transportu od momentu przygotowania beton traci urabialność. Na miejscu budowy wymaga to użycia dodatkowej wody lub domieszek dla uzyskania urabialności zgodnej ze specyfikacją. Należy pamiętać o zapewnieniu kontroli jakości i ocenie urabialności przed użyciem mieszanki do budowy.