Blog

Zalety betonu nawierzchniowego

Nawigazja po poście

Beton to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie. Jest stosowany w konstrukcjach domów, autostrad, mostów, podjazdów i placów. Ma wiele cech, jak przede wszystkim wytrzymałość i trwałość, które sprawiają, że jest on popularnie wykorzystywanym materiałem w drogownictwie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto stosować beton nawierzchniowy w budownictwie drogowym.

Beton jest popularnym materiałem, ponieważ jest mocny i trwały. Jest wodoodporny i mrozoodporny, dzięki czemu można go z powodzeniem używać w konstrukcji nawierzchni, w tym chodników i dróg. Co znajduje się w mieszance betonowej?

Skład betonu a przeznaczenie

Beton powstaje poprzez łączenie poszczególnych składników, co oznacza, że jest materiałem kompozytowym. Składniki do jego produkcji to przede wszystkim spoiwo, którym jest cement, a także kruszywo drobne, czyli piasek oraz kruszywo grube, czyli na przykład żwir lub kruszywa łamane. Ostatnim składnikiem mieszanki betonowej jest woda. W niektórych mieszankach betonowych stosowane są również dodatki. Różnice w składzie betonów mogą wystąpić w zależności od przyszłego zastosowania materiału. W budowie dróg i autostrad przeważnie wykorzystywany jest tak zwany asfaltobeton, w którym zamiast wody i cementu stosuje się asfalt. W podkładach kolejowych, czy też w konstrukcjach mostów stosuje się obecnie wytrzymały beton polimerowy, przy produkcji którego w roli spoiwa wykorzystywana jest żywica syntetyczna.

Zalety betonu nawierzchniowego

Dzięki utwardzeniu i wyrównaniu nawierzchnie betonowe zrewolucjonizowały komunikację drogową, pozwalając kierowcom osiągać prędkości i poziom bezpieczeństwa, które nie byłyby możliwe przy drogach gruntowych czy bruku. Beton nawierzchniowy, w tym szczególnie ten z eksponowanym kruszywem, sprawdza się jednak nie tylko ze względu na swoje walory praktyczne, ale również estetyczne. Nadaje charakteru każdej nawierzchni betonowej. Szeroka paleta dostępnych kruszyw oraz ich frakcji i odcieni pozwala na tworzenie nawierzchni betonowych o rozmaitych fakturach, które jednocześnie wyróżniają się  wysoką trwałością. Są przy tym także odporne między innymi na niskie temperatury w zimie. Nawierzchnie betonowe mogą także wytrzymać wysokie temperatury i nasłonecznienie. Charakterystyka materiałowa oraz wysoka jakość betonu nawierzchniowego sprawiają, że nawierzchnie nie miękną pod wpływem wymienionych czynników i są idealnie dostosowane do naszych warunków klimatycznych.  Kruszywo w wysokiej jakości betonach nawierzchniowych jest najczęściej wykonywane ze skał trudno ścieralnych, co zapewnia zachowanie niezmiennego wyglądu i jakości nawierzchni przez wiele lat.