Blog

Płyta fundamentowa i jej najważniejsze zalety

Nawigazja po poście

Jednym z popularnych rodzajów fundamentów jest płyta fundamentowa, bardzo powszechnie stosowana między innymi na zachodzie Europy. W naszym kraju jest to rozwiązanie wciąż rzadziej wybierane od standardowych fundamentów, jednak zyskujące na popularności ze względu na swoje niepodważalne zalety, jakimi są między innymi niższy koszt i skrócony czas budowy. Kiedy warto zdecydować się na pytę fundamentową i jakie są zalety przemawiające za tym rozwiązaniem?

Wykonanie projektu płyty fundamentowej jest niezbędne w przypadku, gdy na terenie budowy występują skomplikowane, trudne warunki gruntowo-wodne. Jest ona polecanym rozwiązaniem przy wysokim poziomie wód gruntowych, w miejscach, gdzie występuje zjawisko kapilarnego podciągania wód gruntowych ku powierzchni ziemi. Płyta fundamentowa jest również stosowana w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. Warto jednak wiedzieć, że nadaje się pod każdy budynek, bez względu na technologię. Stanowi pewny i dobry sposób na posadowienie obiektu.

Najważniejsze zalety stosowania płyt fundamentowych :

– wysoka izolacyjność płyty fundamentowej

– możliwość uniknięcia mostków termicznych.

– najczęstsze rozwiązanie przy budowach domów pasywnych i  energooszczędnych.

– oszczędność kosztowa i czasowa względem tradycyjnych tzw.”głębokich fundamentów”

Wysoka izolacyjność

Płyty fundamentowe budowane z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i sprawdzonych materiałów charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. Posadowienie na płycie zapewnia ciągłość izolacji termicznej pod fundamentem oraz szczelne połączenie z izolacją ścian.

Możliwość uniknięcia mostków termicznych

Nowoczesna technologia budowy płyt fundamentowych pozwala na zniwelowanie powstawania mostków termicznych. Dzięki ciągłej płaszczyźnie izolacji termicznej pod płytą budynek jest zabezpieczony przed stratami ciepła.

Do domów pasywnych i  energooszczędnych, ale nie tylko

Powyższe właściwości płyty fundamentowej sprawiają, że jest ona najpopularniejszym rozwiązaniem w budynkach projektowanych z przeznaczeniem niskiego zapotrzebowania na energię grzewczą, czyli w domach pasywnych i energooszczędnych. Płytę można jednak zastosować również w posadowieniu innych budynków, w różnych technologiach.

Oszczędność kosztowa i czasowa

Budowa płyt fundamentowych to mniej prac ziemnych i płytsze wykopy niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Wykonanie fundamentu w oparciu o płytę pozwala skrócić czas jego budowy o około tydzień w przypadku domów jednorodzinnych, w stosunku do budowy klasycznego fundamentu. Dodatkowo technologia ogranicza koszty związane z budową ław, które muszą znaleźć się pod ścianami konstrukcyjnymi w przypadku tradycyjnych fundamentów. Zniwelowany jest zatem koszt i nakład prac oraz czas ich trwania.

Budowa płyt fundamentowych DROMAXX

System budowy płyt fundamentowych stosowany przez firmę DROMAXX zapewnia najwyższą jakość oraz wysokie parametry izolacyjne. Oferujemy wykonanie płyt fundamentowych w kilku wariantach konstrukcyjnych, w zależności od warunków gruntowo-obciążeniowych na terenie budowy.

Wykonujemy płyty fundamentowe wykonujemy od ponad 10 lat, zapewniając kompleksową realizację, począwszy od wykopów pod fundamenty, przez zbrojenie, wylewanie fundamentów, stopy fundamentowe, wykonanie podbudowy, termoizolacji i hydroizolacji płyty.